Bu site, 31 Mayıs 2004 - 16 Ekim 2010 tarihleri arasında yayınlanan haber ve yazıları Referans Gazetesi arşivinde bulabilmeniz için açık kalacaktır.

İLİŞKİLİ KATEGORİLER

Yukarı Aşağı

 

-->
Rss Göster

Kültür

Picasso çizgileriyle bezedi, Hemingway notlarını tuttu

23.05.2009 | Sevda Yüzbaşıoğlu | Haber
Picasso çizgileriyle bezedi, Hemingway notlarını tuttu

ARAÇLAR

  • Yorum Yaz yorum yaz
  • Favorilerime Ekle favorilerime ekle
  • Yazdır haberi yazdır
  • Arkadaşıma Gönder arkadaşıma gonder
  • Yazı BoyutuKüçült & Büyült
Londra, New York, Paris ve Berlin'den sonra İstanbul'a gelen "Moleskine Detour Sergisi", 50 sanatçı ve düşünürün Moleskine yaprakları üzerindeki eskiz, çizim, yazı, not, nota, fotoğraf ya da tasarımlarını santralistanbul'da sergiliyor.
 
Van Gogh ve Picasso onu çizgileriyle bezedi. Ernest Hemingway, aklına gelen satırları ona aktardı. Ünlü İngiliz yazar Bruce Chatwin, seyahatlerinde onu yanından bir dakika dahi ayırmadı. Anlamı "köstebek derisi" olan Moleskine defterleri, yaklaşık 200 yıldır birçok sanatçı ve düşünürün ortak tutkusu.
Londra, New York, Paris ve Berlin'den sonra İstanbul'a gelen "Moleskine Detour Sergisi", 50 sanatçı ve düşünürün Moleskine yaprakları üzerindeki eskiz, çizim, yazı, not, nota, fotoğraf ya da tasarımlarını İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor. Son durağı İstanbul olan Moleskine Detour Sergisi, 21 Haziran'a kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin santralistanbul'daki kampusunda gezilebilecek.
Tasarım kentlerini kendine durak olarak belirleyen ve küratörlüğünü Raffaella Guidobono'nun, tasarımını da Zetalab'in yaptığı Detour Sergisi'ne katılmak için büyük bir ilgi olduğunu belirten Moleskine Marka ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maria Sebregondi, serginin İstanbul macerasından duyduğu heyecanı şu sözlerle anlatıyor: "Serginin İstanbul'a geliş sürecinden çok heyecanlıyız. Çünkü İstanbul kültürlerin birleştiği bir nokta. Büyük bir ilgi gördük. Sergiye katılmak için 160 başvuru aldık. Ancak çok azını sergimize alabildik."
Detour Sergisi, sanatçıların düş güçlerini; Moleskine yaprakları üzerindeki yeni bir sanat deneyimine dönüştürüyor. Sürekli yer değiştiren Detour, uğradığı kentlerle yakın ilişkide olan yaratıcı yerel sanatçıları da kendine çekerek, yolculuğunu sürdürüyor.
 
Lütfen dokunun
Detour Sergisi'ni diğer sergilerden ayıran en önemli özellik, sergiyi gezenlerin sergilenen eserlere dokunmaya cesaretlendirilmesi. Beyaz koton eldivenler kullanılarak defterlerin sayfalarında gezinmenin sanatçıyla izleyici arasında önemli bir bağ yarattığını vurgulayan Sebregondi, "Bu sayede sanatçının gerçek hayal gücüne ulaşmanız kolaylaşıyor" diyor. Ziyaretçilerin, aralarında Karim Rashid, Ron Arad, Han Tümertekin gibi dünyaca ünlü sanatçı, tasarımcı ve mimarların yaratım süreçlerine tanıklık etme olanağı bulduğunu anlatan Segrebondi, "Sergi ziyaretçileri, çağdaş tasarım anlayışını temsil eden çalışmaların yanı sıra daha doğaçlama çizgilere sahip defterlerle farklı bir deneyim yaşama fırsatı da buluyor" diye konuşuyor.
Detour sergilerini düzenleyen Moleskine ve katılımcı tüm sanatçılar, kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan ve dünya üzerinde okur-yazarlık, eğitim ve bilgiye erişim hakkının yaygınlaşması için çalışan Lettera27'ye destek veriyor. Sanatçılar sergilenen defterlerini Lettera27'ye bağışlıyor. Moleskine, Lettera27'nin projeleri için yıllık olarak fon sağlıyor.
Lettera27 Afrika gibi bölgelerde bilgiyi ve eğitimi artıracak projeler düzenliyor. Wikipedia'yı Afrikalılaştırmaktan yola çıkan Wikiafrica projesi de bunlardan biri.
 
1 yılda 10 milyon sattı
Bu küçük, sade ama alabildiğine işlevsel not defteri kendi kültürünü yaratmış durumda. 53 ülkede 18 bin satış noktasında bulunan Moleskine, geçen yıl 10 milyon kişi tarafından satın alınmış. Sebregondi, "Bu rakam 2007'de 7 milyondu. Giderek daha fazla insana ulaşıyoruz. Türkiye pazarında henüz yeniyiz" diyor. Ana pazarı Amerika, Almanya, İtalya ve İngiltere olan Moleskine, Türkiye'de de marka bilinirliğini artırmayı planlıyor. Krizden etkilenmediklerinin altını çizen Sebregondi, "Bu durumu belki de krizde dayanıklı ürünlere ilginin artması olarak yorumlayabiliriz. Evet ürünümüz lüks statüsünde ama yine de alınabilecek bir ürün. Kriz döneminde Avrupa'da yapılan araştırmalar okuma oranının arttığını gösteriyor. Demek ki kitaba, deftere olan ilgi azalmıyor, tam tersine artıyor" değerlendirmesinde bulunuyor.
 
 
Geleceğin Van Gogh'ları da sergide
 
Çağdaş sanat yapıtlarına ev sahipliği yapan santralistanbul'da açılan Detour ve myDetour sergilerinin proje ortaklığını ise İstanbul Bilgi Üniversitesi ile İtalya'nın ünlü tasarım ve moda okulu Domus Academy yapıyor. Serginin içinde yer alan myDetour sergisinde İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Domus Academy öğrencileriyle Berlin'de seçilmiş genç yeteneklerin yaklaşık 30 defteri yer alıyor. Sergide Bilgi Üniversitesi'nden 5 defter bulunuyor. Detour ve myDetour sergilerinin daha önceki uğraklarında yer alan defterler www.moleskine.com//events/detour/ ve www.moleskine.com//events/mydetour/ adreslerinde görülebilir.
 

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Referans Gazetesi veya radikalreferansarsivi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.